2022 Wimbledon Day Five ATP & WTA Schedule including Djokovic, Jabeur and Venus Williams

The first week of the Wimbledon Championships is slowly coming to an end, with some thrilling matches set for the fifth day of the prestigious event.

Defending champion Novak Djokovic will be in action on Centre Court, as he takes on compatriot Miomir Kecmanovic in an all-Serbian battle. However, the in-form Ons Jabeur will open the day's proceedings when she takes on Frenchwoman Diane Parry.

Hometown favorite Cameron Norrie will be in action later in the day, taking on American Steve Johnson. British hopeful Heather Watson faces Kaja Juvan on Court No.1, while Spanish tennis sensation Carlos Alcaraz will battle German Oscar Otte for a place in the fourth round.

Five-time singles champion Venus Williams will make her long-awaited return to the hallowed grounds of the All England Club, teaming with British doubles expert Jamie Murray in the mixed doubles event. Williams has been out of action since the summer of 2021, but the 42-year old is back and eager to prove she still has something left in the tank.

Below is the complete schedule.

Wimbledon Day 5 Schedule:

CENTRE COURT - 1:30PM

1. Diane Parry v Ons Jabeur

2. Novak Djokovic v Miomir Kecmanovic

3. Cameron Norrie v Steve Johnson

NO.1 COURT - 1:00PM

1. Heather Watson v Kaja Juvan

2. Angelique Kerber v Elise Mertens

3. Oscar Otte v Carlos Alcaraz

NO.2 COURT - 11:00AM

1. Frances Tiafoe v Alexander Bublik

2. Maria Sakkari v Tatjana Maria

3. Jannik Sinner v John Isner

NO.3 COURT - 11:00AM

1. Irina-Camelia Begu v Jelena Ostapenko

Not Before: 12:30pm

2. Maxime Cressy leads Jack Sock

3. Tommy Paul v Jiri Vesely

4. Shuai Zhang v Caroline Garcia

COURT 12 - 11:00AM

1. Nikoloz Basilashvili v Tim Van Rijthoven

Not Before: 12:30pm

2. Sebastian Baez / Federico Delbonis leads

Nikola Cacic / Andrea Vavassori

3. Marie Bouzkova v Alison Riske-Amritraj

COURT 18 - 11:00AM

1. Lesia Tsurenko v Jule Niemeier

Not Before: 12:30pm

2. Julio Peralta / Alejandro Tabilo leads

Jonny O'Mara / Ken Skupski

3. Ugo Humbert v David Goffin

4. Emina Bektas / Kristina Kucova v

Harriet Dart / Heather Watson

COURT 5 - 11:00AM

1. Wesley Koolhof / Neal Skupski v

Pedro Martinez / John-Patrick Smith

Not Before: 12:30pm

2. Dalma Galfi / Dayana Yastremska leads

Belinda Bencic / Storm Sanders

3. Xinyun Han / Lin Zhu v

Asia Muhammad / Ena Shibahara

4. Jonny O'Mara / Alicia Barnett v

Marcelo Arevalo / Giuliana Olmos

COURT 6 - 11:00AM

1. Juan Sebastian Cabal / Robert Farah v

Nuno Borges / Francisco Cabral

Not Before: 12:30pm

2. Alastair Gray / Ryan Peniston leads

Joran Vliegen / Jackson Withrow

3. Anett Kontaveit / Shelby Rogers v

Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova

4. Robert Farah / Jelena Ostapenko v

Ben McLachlan / Hao-Ching Chan

COURT 7 - 11:00AM

1. Nicolas Mahut / Edouard Roger-Vasselin v

Hans Hach Verdugo / Philipp Oswald

Not Before: 12:30pm

2. Mackenzie McDonald / Botic Van De Zandschulp leads

John Peers / Filip Polasek

COURT 8 - 11:00AM

1. Alicia Barnett / Olivia Nicholls v

Nadiia Kichenok / Raluca Olaru

Not Before: 12:30pm

2. Kamil Majchrzak / Jan Zielinski leads

Laslo Djere / Dusan Lajovic

3. Lukasz Kubot / Szymon Walkow v

Ivan Dodig / Austin Krajicek

COURT 14 - 11:00AM

1. Gabriela Dabrowski / Giuliana Olmos v

Marta Kostyuk / Tereza Martincova

Not Before: 12:30pm

2. Aljaz Bedene / Soonwoo Kwon leads

Diego Hidalgo / Cristian Rodriguez

3. Mate Pavic / Sania Mirza v

David Vega Hernandez / Natela Dzalamidze

4. Rafael Matos / Lyudmyla Kichenok v

Bruno Soares / Beatriz Haddad Maia

COURT 15 - 11:00AM

1. Shuko Aoyama / Hao-Ching Chan v

Naiktha Bains / Maia Lumsden

Not Before: 12:30pm

2. William Blumberg / Casper Ruud leads

Nicolas Barrientos / Miguel Angel Reyes-Varela

COURT 16 - 11:00AM

1. Aleksandr Nedovyesov / Aisam-Ul-Haq Qureshi v

Rafael Matos / David Vega Hernandez

Not Before: 12:30pm

2. Dennis Novak leads Jason Kubler

3. Maximo Gonzalez / Kaitlyn Christian v

Edouard Roger-Vasselin / Alize Cornet

4. Max Purcell / Storm Sanders v

Filip Polasek / Andreja Klepac

COURT 17 - 11:00AM

1. Magdalena Frech / Beatriz Haddad Maia v

Viktoria Kuzmova / Arantxa Rus

2. Elisabetta Cocciaretto / Viktoriya Tomova v

Nicole Melichar-Martinez / Ellen Perez

3. Arthur Fery / Felix Gill v

Kevin Krawietz / Andreas Mies

4. Matwe Middelkoop / Ellen Perez v

Santiago Gonzalez / Zhaoxuan Yang

TO BE ARRANGED 1 -

Not Before: 5:00pm

1. Michael Venus / Alicja Rosolska v

Jamie Murray / Venus Williams

Place comments

666

0 Comments

More comments

You are currently seeing only the comments you are notified about, if you want to see all comments from this post, click the button below.

Show all comments