2022 Wimbledon Day Three ATP & WTA Schedule including Djokovic, Raducanu, Murray, Alcaraz and more

The 2nd day of Wimbledon brings us a lot of great players such as Novak Djokovic, Emma Raducanu, Andy Murray and Carlos Alcaraz on the courts.

It will be a very good day of tennis with many greats on the courts. Novak Djokovic will take on Thanasi Kokkinakis in the 2nd round which promises to be a spectacle on the centre court. After that, we will see Emma Raducanu take on Caroline Garcia in another interesting one. Andy Murray and John Isner will follow after that as well.

Some other great matches include Norrie against Munar, Sakkari against Tomova, Ruud against Humbert and others. We should also see the Special K's in action as Kyrgios and Kokkinakis make their start at Wimbledon together. Check out the full schedule below.

Wimbledon Day 3 Schedule:

CENTRE COURT 14:30 PM

Novak Djokovic v Thanasi Kokkinakis

Caroline Garcia v Emma Raducanu

Andy Murray v John Isner

NO.1 COURT - 1:00PM

Jule Niemeier v Anett Kontaveit

Cameron Norrie v Jaume Munar

Maria Sakkari v Viktoriya Tomova

NO.2 COURT - 11:00AM

Casper Ruud v Ugo Humbert

Angelique Kerber v Magda Linette Tallon Griekspoor v Carlos Alcaraz

Qiang Wang v Heather Watson

NO.3 COURT - 11:00AM

Ryan Peniston v Steve Johnson

Yanina Wickmayer v Jelena Ostapenko 3. Jannik Sinner v Mikael Ymer

Katarzyna Kawa v Ons Jabeur

COURT 12 - 11:00AM

Anhelina Kalinina v Lesia Tsurenko 2. Tommy Paul v Adrian Mannarino 3. Panna Udvardy v Elise Mertens

Tim Van Rijthoven v Reilly Opelka

COURT 18 - 11:00AM

Frances Tiafoe v Maximilian Marterer

Tatjana Maria v Sorana Cirstea

Maja Chwalinska v Alison Riske-Amritraj

Rajeev Ram / Joe Salisbury v

Daniel Altmaier / Carlos Taberner

COURT 4 - 11:00AM

Elixane Lechemia / Nuria Parrizas Diaz v Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova

Benoit Paire / Albert Ramos-Vinolas v Nikola Mektic / Mate Pavic

Wesley Koolhof / Neal Skupski v Facundo Bagnis / Diego Schwartzman

Rosalie Van Der Hoek / Alison Van Uytvanck v Maryna Zanevska / Kimberley Zimmermann

COURT 5 - 11:00AM

Pedro Martinez / John-Patrick Smith v Andrey Golubev / Denys Molchanov

Aleksandr Nedovyesov / Aisam-Ul-Haq Qureshi v James Duckworth / Marcos Giron

Not Before: 2:30pm

Tamara Korpatsch / Harmony Tan v Nadiia Kichenok / Raluca Olaru

Marta Kostyuk / Tereza Martincova v Madison Brengle / Lauren Davis

COURT 6 - 11:00AM

Kaia Kanepi / Renata Voracova v Alicia Barnett / Olivia Nicholls

Viktorija Golubic / Camila Osorio v Sonay Kartal / Nell Miller

Joao Sousa / Jordan Thompson v Matwe Middelkoop / Luke Saville

Maxime Cressy / Feliciano Lopez v Lukasz Kubot / Szymon Walkow

COURT 7 - 11:00AM

Hans Hach Verdugo / Philipp Oswald v Roman Jebavy / Hunter Reese

Yifan Xu / Zhaoxuan Yang v Lucia Bronzetti / Julia Lohoff

Shuko Aoyama / Hao-Ching Chan v Xiyu Wang / Qinwen Zheng

Nicolas Mahut / Edouard Roger-Vasselin v Francisco Cerundolo / Tomas Martin Etcheverry

COURT 8 - 11:00AM

Santiago Gonzalez / Andres Molteni v Julian Cash / Henry Patten

Not Before: 1:00pm

Jasmine Paolini / Martina Trevisan v Naiktha Bains / Maia Lumsden

Clara Burel / Chloe Paquet v Xinyun Han / Lin Zhu

Mackenzie McDonald / Botic Van De Zandschulp v John Peers / Filip Polasek

COURT 9 - 11:00AM

Daria Saville / Ajla Tomljanovic v Viktoria Kuzmova / Arantxa Rus

Irina Bara / Ekaterine Gorgodze v Danielle Collins / Desirae Krawczyk

Denis Kudla / Jack Sock v

Marcelo Arevalo / Jean-Julien Rojer

Lloyd Glasspool / Harri Heliovaara v Hugo Gaston / Lorenzo Musetti

COURT 10 - 11:00AM

Sadio Doumbia / Fabien Reboul v Kevin Krawietz / Andreas Mies

Not Before: 1:00pm

Liam Broady / Jay Clarke v

Rafael Matos / David Vega Hernandez

Alastair Gray / Ryan Peniston v Joran Vliegen / Jackson Withrow

COURT 11 - 11:00AM

Fabrice Martin / Hugo Nys v

Maximo Gonzalez / Nathaniel Lammons

Ariel Behar / Gonzalo Escobar v Arthur Fery / Felix Gill

Monica Niculescu / Elena-Gabriela Ruse v Kirsten Flipkens / Sara Sorribes Tormo

Anett Kontaveit / Shelby Rogers v

Vivian Heisen / Samantha Murray Sharan

COURT 14 - 11:00AM

David Goffin v Sebastian Baez

Alexander Bublik v Dusan Lajovic

Diane Parry v Mai Hontama

Lucie Hradecka / Sania Mirza v

Magdalena Frech / Beatriz Haddad Maia

COURT 15 - 11:00AM

Alejandro Tabilo v Miomir Kecmanovic

Marie Bouzkova v Ann Li

Elisabetta Cocciaretto v Irina-Camelia Begu

4. Jamie Murray / Bruno Soares v

Benjamin Bonzi / Arthur Rinderknech

COURT 16 - 11:00AM

Jodie Burrage / Eden Silva v Arianne Hartono / Demi Schuurs

Oscar Otte v Christian Harrison

Nikoloz Basilashvili v Quentin Halys

Sarah Beth Grey / Yuriko Miyazaki v

Asia Muhammad / Ena Shibahara

COURT 17 - 11:00AM

Shuai Zhang v Marta Kostyuk

Jiri Vesely v Alejandro Davidovich Fokina

Dalma Galfi v Kaja Juvan

Place comments

666

0 Comments

More comments

You are currently seeing only the comments you are notified about, if you want to see all comments from this post, click the button below.

Show all comments