ATP Results and Schedule 2024 Australian Open Qualifying: Find out all the latest here

Find your favourite tennis player right here to quickly check how he is fairing at the Australian Open 2024 (AO 2024) including all qualifications rounds. At every qualification round played we will briefly comment on the main developments and shock results. The list is made for our readers in a printer-friendly way.

AO 2024 Qualifications Results Stage 1 - Quarter Finals

Diego Schwartzman could not recover from losing the first set on a tiebreak and is out to American Denis Kudla. Also out is Frenchmen Benoit Paire losing in straight sets against YouTube phenomenon Jules Marie.
Belgian hope David Goffin and home player John Millman safely sailed through to the second round of the Australian Open Qualifications, amongst others.

Halys Q. vs Dougaz A. Cancelled - Halys withdrawn
De Loore vs J. Tu L. 2-0 (7-6 13-11, 7-6, 7-4)
Nardi L. vs Maestrelli F. 2-0 (7-5, 6-4)
Gigante M. vs Sweeny D. 0-2 (6-7 3-7, 5-7)
Kolar Z. vs Bergs Z. 0-2 (2-6, 2-6)
Dzumhur D. vs Skatov T. 2-1 (4-6, 6-3, 6-3)
Cuevas P. vs Zeppieri G. 0-2 (0-6, 1-6)
Herbert P. vs Burruchaga R. A. 2-1 (7-6 7-5, 6-7 5-7, 6-3)
Llamas Ruiz P. vs Diallo G. 0-2 (6-7 3-7, 1-6)
Goffin D. vs Travaglia S. 2-0 (6-4, 7-5)
Harris B. vs Kuzmanov D. 2-1 (0-6, 6-2, 6-2)
Nava E. vs Darderi L. 2-0 (7-6 7-3, 6-4)
Virtanen O. vs Vavassori A. 0-2 (0-6, 3-6)
Wu Tung-Lin vs Valkusz M. 0-2 (6-7 0-7, 4-6)
Ritschard A. vs Tabur C. 2-0 (7-6 7-5, 6-3)
Tirante T. A. vs Coppejans K. 1-2 (7-6 7-1, 6-7 6-8, 2-6)
Shimizu Y. vs Comesana F. 0-2 (6-7 2-7, 2-6)
Kovalik J. vs Bellucci M. 1-2 (1-6, 6-4, 6-7 5-10)
Marchenko I. vs Fatic N. 0-2 (4-6, 6-7 5-7)
Paire B. vs Marie J. 0-2 (6-7 6-8, 4-6)
Bagnis F. vs Dougaz A. 0-2 (6-4, 6-7 3-7)
Peniston R. vs Ymer E. 2-1 (6-1, 4-6, 7-6 10-7)
Cerundolo J. M. vs Atmane T. 1-2 (6-4, 4-6, 1-6)
Bonadio R. vs Marinkov P. 2-0 (7-5, 7-6 7-2)
Blanchet U. vs Ajdukovic D. 0-2 (4-6, 2-6)
Napolitano S. vs Albot R. 2-0 (7-5, 7-5)
Gakhov I. vs Molleker R. 0-2 (4-6, 4-6)
Prizmic D. vs Navone M. 2-1 (5-7, 6-3, 6-2)
Trungelliti M. vs Klein L. 1-2 (3-6, 6-3, 3-6)
Jones H. vs Ugo Carabelli C. 1-2 (0-6, 6-3, 2-6)
Schwartzman D. vs Kudla D. 0-2 (6-7 7-9, 4-6)
Brancaccio R. vs De Jong J. 0-2 (1-6, 2-6)
Mmoh M. vs Meligeni Alves F. 0-2 (1-6, 3-6)
Shelbayh A. vs Droguet T. 0-2 (2-6, 4-6)
Svrcina D. vs Jasika O. 1-2 (3-6, 6-1, 2-6)
Blockx A. vs Svajda Z. 1-2 (6-4, 3-6, 4-6)
Crawford O. vs Ivashka I. 2-1 (6-3, 3-6, 6-1)
Hemery C. vs Kopriva V. 0-2 (3-6, 3-6)
Martinez P. vs Passaro F. 0-2 (3-6, 2-6)
Medjedovic H. vs Cecchinato M. 2-0 (6-1, 6-1)
Sekulic P. vs Roca Batalla O. 0-2 (5-7, 1-6)
Lokoli L. vs Gaio F. 1-1 (6-4, 4-6, 2-3) (Lokoli retired)
Choinski J. vs Hassan B. 0-2 (4-6, 0-6)
Cobolli F. vs Jin J. 2-0 (6-2, 6-2)
Mayot H. vs Collarini A. 2-0 (7-6 7-5, 6-3)
Pellegrino A. vs Piros Z. 1-2 (7-6 7-5, 2-6, 1-6)
Dellien H. vs Oliveira G. 2-0 (6-4, 6-2)
Mensik J. vs Nakashima B. 2-0 (6-4, 7-6 7-4)
Rodriguez Taverna S. vs Escoffier A. 2-0 (6-4, 7-6 8-6)
Gaston H. vs Bu Y. 2-0 (7-5, 6-0)
Blancaneaux G. vs Nagal S. 0-2 (3-6, 5-7)
Rincon D. vs Harris L. 0-2 (2-6, 2-6)
Giannessi A. vs Millman J. 0-2 (3-6, 4-6)
Molcan A. vs Brouwer G. 2-0 (6-4, 6-4)
Agamenone F. vs Winter E. 0-2 (3-6, 4-6)
Couacaud E. vs Jacquet K. 1-2 (3-6, 6-2, 2-6)
Zhukayev B. vs Kicker N. 2-0 (6-1, 6-4)
Hsu Y. H. vs Cressy M. 0-2 (2-6, 1-6)
Lajal M. vs Grenier H. 0-2 (4-6, 2-6)
Moreno De Alboran N. vs Mochizuki S. 1-2 (6-3, 0-6, 2-6)
Schoolkate T. vs Shimabukuro S. 2-1 (5-7, 6-4, 6-3)
Barrios Vera T. vs Mpetshi Perricard G. 0-2 (3-6, 6-7 8-10)
Yevseyev D. vs Sachko V. 0-2 (2-6, 5-7)
Kovacevic A. vs Onclin G. 2-1 (6-3, 6-7 9-11, 7-6 10-7)
Misolic F. vs Huesler M. 1-2 (6-3, 4-6, 3-6)

AO 2024 Qualifications Results Stage 2 - Semi Finals

David Goffin was one of the first to qualify for the final stage of the qualifications. Kudla, Dzumhur, Herbert, Molleker, Medjedovic all lost. The most important casualty though was John Millman going down in 2 sets to Slovakian Alex Molcan. 32 players now remain to try to make it to the main draw of the Australian Open.

Goffin D. vs Harris B. 2-1 (3-6, 6-3, 6-2)
Atmane T. vs Fatic N. 2-1 (6-3, 3-6, 7-5)
Bellucci M. vs Nava E. 0-2 (4-6, 3-6)
Coppejans K. vs Vavassori A. 0-2 (1-6, 3-6)
De Loore J. vs Bergs Z. 0-2 (6-7 2-7, 0-6)
Dzumhur D. vs Zeppieri G. 0-2 (3-6, 2-6)
Herbert P. vs Diallo G. 1-2 (6-4, 4-6, 6-7 8-10)
Marie J. vs Ritschard A. 1-2 (7-6 7-3, 6-3, 2-6)
Nardi L. vs Sweeny D. 0-2 (6-7 2-7, 2-6)
Valkusz M. vs Comesana F. 2-1 (2-6, 6-4, 6-2)
Molleker R. vs Napolitano S. 1-2 (1-6, 6-4, 2-6)
Kudla D. vs Klein L. 1-2 (3-6, 7-6 7-2, 4-6)
Bonadio R. vs Ugo Carabelli C. 0-2 (1-6, 4-6)
Dougaz A. vs Peniston R. 2-0 (6-3, 6-2)
Cobolli F. vs Hassan B. 2-0 (6-4, 6-3)
Gaio F. vs Mensik J. 1-2 (4-6, 6-3, 3-6)
Meligeni Alves F. vs De Jong J. 0-2 (6-7 5-7, 1-6)
Ajdukovic D. vs Prizmic D. 0-2 (5-7, 0-6)
Dellien H. vs Mayot H. 0-2 (0-6, 3-6)
Passaro F. vs Crawford O. 1-2 (4-6, 7-6 9-7, 4-6)
Roca Batalla O. vs Kopriva V. 0-2 (3-6, 3-6)
Jasika O. vs Svajda Z. 2-1 (5-7, 6-4, 6-2)
Rodriguez Taverna S. vs Piros Z. 2-1 (2-6, 6-3, 7-6 10-8)
Medjedovic H. vs Shelbayh A. 1-2 (7-6 7-2, 6-7 5-7, 2-6)
Jacquet K. vs Harris L. 0-2 (5-7, 4-6)
Gaston H. vs Zhukayev B. 2-0 (7-6 7- 3, 3-6)
Winter E. vs Nagal S. 0-2 (3-6, 2-6)
Kovacevic A. vs Sachko V. 2-0 (7-6 7-5, 7-6 7-4)
Mpetshi Perricard G. vs Huesler M. 2-1 (7-6 7-3, 6-3, 5-7)
Schoolkate T. vs Mochizuki S. 0-2 (2-6, 4-6)
Grenier H. vs Cressy M. 2-1 (4-6, 6-2, 3-6)
Molcan A. vs Millman J. 2-0 (4-6, 3-6)

Qualifications Results Stage 3 - Qualifying AO 2023 Finals

The qualifier noone wants to play in the main draw certainly will beDavid Goffin from Belgium. He managed to overcome in form Diallo 2-1. Also impressive throughout these qualifying rounds was Slovak professional tennis player.. Lukas Klein. The surprise came from his compatriot Alex Molcan who could not pass the highest-ranked Indian singles tennis player around on the planet Sumit Nagal. Lloyd Harris from South-Africa also managed to get into the main draw.

Atmane T. vs Nava E. 2-0 (7-6 7-5, 7-6 7-3)
Ritschard A. vs Zeppieri G. 0-2 (3-6, 3-6)
Vavassori A. vs Valkusz M. 0-2 (1-6, 4-6)
Klein L. vs Napolitano S. 2-0 (7-6 7-2, 7-6 7-3)
Goffin D. vs Diallo G. 2-1 (3-6, 6-3, 6-2)
Crawford O. vs Kopriva V. 0-2 (4-6, 4-6)
Cobolli F. vs Rodriguez Taverna S. 2-0 (6-4, 6-2)
Mayot H. vs Mensik J. 0-2 (3-6, 6-7 2-7)
Sweeny D. vs Bergs Z. 1-1 (5-7, 7-5, 2-0) Bergs
retired
Dougaz A. vs Prizmic D. 0-2 (3-6, 4-6)
Shelbayh A. vs Jasika O. 1-2 (6-2, 1-6, 2-6)
De Jong J. vs Ugo Carabelli C. 2-1 (7-6 7-3, 3-6, 7-6 10-7)
Mpetshi Perricard G. vs Grenier H. 1-2 (7-5, 4-6, 6-7 4-10)
Gaston H. vs Harris L. 0-2 (0-6, 2-6)
Kovacevic A. vs Mochizuki S. 2-1 (1-6, 6-2, 6-2)
Molcan A. vs Nagal S. 0-2 (4-6, 4-6)

First round first quarter matches AO2024

1 Novak Djokovic (SRB) (1) vs 2 qualifier/lucky loser
3 Alexei Popyrin (AUS) vs 4 Marc Polmans (AUS) (WC)

5 Yannick Hanfmann (GER) vs 6 Gael Monfils (FRA)
7 Andy Murray (GBR) vs 8 Tomas Martin Etcheverry (ARG) (30)

9 Adrian Mannarino (FRA) (20) vs 10 Stan Wawrinka (SUI)
11 Alexander Shevchenko (RUS) vs 12 Jaume Munar (ESP)

13 Christopher O'Connell (AUS) vs 14 Cristian Garin (CHI)
15 Roberto Bautista Agut (ESP) vs 16 Ben Shelton (USA) (16)

17 Taylor Fritz (USA) (12) vs 18 Facundo Diaz Acosta (ARG)
19 Roberto Carballes Baena (ESP) vs 20 Borna Gojo (CRO)

21 Fabian Marozsan (HUN) vs 22 Marin Cilic (CRO)
23 qualifier/lucky loser vs 24 Francisco Cerundolo (ARG) (22)

25 Lorenzo Musetti (ITA) (25) vs 26 Benjamin Bonzi (FRA)
27 James Duckworth (AUS) (WC) vs 28 Luca Van Assche (FRA)

29 Aleksandar Vukic (AUS) vs 30 Jordan Thompson (AUS)
31 Matteo Berrettini (ITA) vs 32 Stefanos Tsitsipas (GRE) (7)

First round second quarter matches AO2024

33 Jannik Sinner (ITA) (4) vs 34 Botic van de Zandschulp (NED)
35 qualifier/lucky looser vs 36 Pedro Cachin (ARG)

37 Daniel Elahi Galan (COL) vs 38 Jason Kubler (AUS) (WC)
39 J.J. Wolf (USA) vs 40 Sebastian Baez (ARG) (26)

41 Frances Tiafoe (USA) (17) vs 42 Borna Coric (CRO)
43 Tomas Machac (CZE) vs 44 qualifier/lucky loser

45 Alejandro Tabilo (CHI) vs 46 qualifier/lucky loser
47 Daniel Altmaier (GER) vs 48 Karen Khachanov (RUS) (15)

49 Alex de Minaur (AUS) (10) vs 50 Milos Raonic (CAN)
51 Matteo Arnaldi (ITA) vs 52 Adam Walton (AUS) (WC)

53 Pavel Kotov (RUS) vs 54 Arthur Rinderknech (FRA)
55 qualifier/lucky loser vs 56 Nicolas Jarry (CHI) (18)

57 Sebastian Korda (USA) (29) vs 58 qualifier/lucky loser
59 Quentin Halys (FRA) vs 60 qualifier/lucky loser

61 Cristopher Eubanks (USA) vs 62 Taro Daniel (JPN)
63 Thiago Seyboth Wild (BRA) vs 64 Andrey Rublev (RUS) (5)

First round third quarter matches AO2024

65 Holger Rune (DEN) (8) vs 66 Yoshihito Nishioka (JPN)
67 Laslo Djere ( SRB ) vs 68 Arthur Cazaux (FRA) (W )

69 Arthur Fils (FRA) vs 70 Jiri Vesely (CZE)
71 Roman Safiullin (RUS) vs 72 Tallon Griekspoor (NED)(28)

73 UgoHumbert (FRA)(21) vs 74 qualifier/lucky looser
75 Zhizhen Zhang (CHN) vs 76 Federico Coria (ARG)

77 Denis Shapovalov (CAN) vs 78 qualifier/lucky loser
79 qualifier/lucky looser vs 80 Hubert Hurkacz (POL)(9)

81 Grigor Dimitrov (BUL)(13) vs 82 Marton Fucsovics (HUN)
83 SebastianOfner (AUT) vs 84 Thanasi Kokkinakis (AUS)

85 MaximilianMarterer (GER) vs 86 Nuno Borges (POR)
87 ConstantLestienne (FRA) vs 88 Alejandro Davidovich Fokina(ESP)(23)

89 Felix Auger-Aliassime (CAN)(27) vs 90 Dominic Thiem (AUT)
91 Alexandre Muller (FRA) vs 92 Patrick Kypson (USA)(WC)

93qualifier/lucky loser vs 94 Emil Ruusuvuori (FIN)
95 qualifier/lucky loser vs 96 Daniil Medvedev (RUS)(3)

First round fourth quarter matches AO2024

97 Alexander Zverev (GER)(6) vs 98 Dominik Koepfer (GER)
99 Soonwoo Kwon(KOR) vs 100 qualifier/lucky loser

101 James McCabe (AUS)(WC) vs 102 Alex Michelsen(USA)
103 Bernabe Zapata Miralles(ESP) vs 104 Jiri Lehecka(CZE)(32)

105 Cameron Norrie (GBR)(19) vs 106 Juan Pablo Varillas(PER)
107 Dusan Lajovic (SRB) vs 108 qualifier/lucky loser

109 Max Purcell(AUS) vs 110 qualifier/lucky loser
111 Albert Ramos-Vinolas(ESP) vs 112 Casper Ruud(NOR)(11)

113 Tommy Paul (USA)(14) vs 114 Gregoire Barrere(FRA)
115 Marcos Giron (USA) vs 116 Jack Draper (GBR)

117 Miomir Kecmanovic (SRB) vs 118 Yosuke Watanuki (JPN)
119 Rinky Hijikata (AUS) vs 120 Jan-Lennard Struff (GER)(24)

121 Alexander Bublik (KAZ)(31) vs 122 qualifier/lucky loser
123 Mackenzie McDonald (USA) vs 124 Juncheng Shang (CHN) (WC)

125 Daniel Evans (GBR) vs 126 Lorenzo Sonego (ITA)
127 Richard Gasquet (FRA) vs 128 Carlos Alcaraz (ESP) (2)

Place comments

666

0 Comments

More comments

You are currently seeing only the comments you are notified about, if you want to see all comments from this post, click the button below.

Show all comments